Hvad interesserer dig?


Tine gik på Musik & Kunst linjen. Det var nok ikke nogen tilfældighed...

Du behøver overhovedet ikke at have X-factor for at gå her, men du må gerne interessere dig for indholdet i een af de syv linjer, som du kan læse mere om her til venstre.

Ud af 28 obligatoriske timer om ugen, er 10 af timerne tilrettelagt med relevant indhold, i forhold til den linje du vælger.

Sciencelinjen har f.eks prøvet at brygge deres egen øl. Globallinjen har parteret en hel gris og tjent penge til studieturen til Berlin, ved at lave en restaurant for deres familier. Idræt har stået på ski i Sverige, og Musik & Kunst fik fribilletter til X-factor finalen i Parken, da Tine skulle møde sin overmand (der selvfølgelig var skolelærer ;-).

Sidste år lavede vi en ny linje der hed Tek 10. Den er for dig der, efter 10. klasse, vil fortsætte med Bygge & Anlæg, Teknisk Design, Teknologi & Kommunikation, Hotel & Restaurant eller Metal & Motorer.

Vores nyeste linje hedder Kunst og design. En linje til dig med en kunstner i maven og maling på fingrene.

Læs mere om linjerne her til venstre